Legnépszerűbb nyaralóhelyek hazánkban
Így néz ki a tökéletes kirándulóhely-A Balaton ékszerdoboza
Illatos virágmezők, vízparti sétányok és izgalmas történelmi emlékek-ezt a helyet sosem fogod elfelejteni!
A Tihanyi-félsziget lenyűgöző környezete és egyedi kulturális látnivalói Európa-szerte híresek, ugyanakkor a mesés kis város máig megőrizte nyugodt, idilli hangulatát. Ha maradandó emlékekkel szeretnél hazatérni, válaszd úti célul hazánk egyik legszebb ékkövét.
Tihany első számú nevezetessége az apátság, valamint annak altemploma, méghozzá nem véletlenül, hiszen utóbbi román kori építészetünk egyedülálló emléke. Itt nyugszik a bencés apátság alapítója, I. András király is, kinek örök emléket állít ez a különleges hely, az apátság továbbá a híres Tihanyi Alapítólevélrévén is ismert, mely a legrégibb, eredeti formájában fennmaradt, hiteles magyar nyelvemlékünk.
A monostor a bencés szerzetesek lakóhelyeként funkcionált egészen a 16. századig, amikor is a törökök támadásainak kivédésére végvárrá építették át, melyet a kuruc időkben romboltak le. Ennek a helyére épült 1719 és 1754 között a ma is látható barokk templom és rendház.
A kéttornyú templom a Balaton és Tihanyemblematikus épületegyüttesévé vált, melynek legbecsesebb építészeti értéke az 1060-ban elhunyt I. András nyughelyéül szolgáló, háromhajós csarnokkripta. A kripta további érdekessége, hogy ez az ország egyetlen kora középkorból épségben ránk maradt temetkezőhelye.
A templomegyüttes környéke a mai napig megőrizte a 19. századi állapotokat, és azok hangulatát árasztja: mindenfelé nádtetős, lávakőből emelt épületek állnak kusza sorokban. A rendezetlen elhelyezés oka, hogy a helyi szegény lakosság nem tudott az apátsági birtokokból vásárolni, ezért minden talpalatnyi kis helyet kihasználtak portáik kialakítására.
Itt található többek között az 1840 körül épült Halász Céhház is, mely a helyi halászok központjaként működött, a tó felőli sétányról nyílik továbbá a Parasztgazda Házának bejárata, ahol a helyi parasztkultúra emlékeiből tekinthetsz meg egy kiállítást. Mindemelett számos lávakőből készült, eredeti berendezésű házat meglátogathatsz, melyek érdekessége, hogy egyes műemléképületekben még ma is élnek.
Tihanyban járva semmiképp se menj el szó nélkül a Babamúzeum mellett, melyben 1850 és 1920 között készült német és francia porcelánbabákat, valamint kiegészítőiket tekintheted meg. A tárlat egyik különlegessége az 1880-ban készült, karját és lábát mozgató, beszélő baba, a másik igazi ritkaság pedig az a csaknem egyméteres kicsinyített és önműködően körbeforgó óriáskerék, melynek hintáiban babák ülnek. A kiállítást a magyar népviseletekbe öltöztetett bábuk sora zárja.
A Babamúzeum melletti utcából nyílik az utolsó királyunk, IV. Károly emlékére állított kálvária, melyet 1927-ben szenteltek fel. A keresztút stációi a király ésMagyarország tragikus sorsát ábrázolják. A kálváriát 1960-ban lerombolták, majd 2000-ben avatták fel ismét - kőkeresztjei azonban mind a mai napig a sümegi temetőben állnak, így helyettük fakeresztek találhatóak a domb tetején.
Egy tihanyi kirándulás során a természet csodáinak gazdag tárházából is ízelítőt kaphatsz - olyan ritkaságokat fedezhetsz fel, mint az Európa-diplomával jelölt gejzírkúpok, a Belső-tó és a Külső-tó, valamint a bazaltba vájt szerzetesi cellák, melyek Közép-Európaegyetlen épen maradt hasonló jellegű emlékei.
A cellák közül már csak három látogatható, a többit ugyanis az 1952-ben bekövetkezett sziklaomlás eltemette. Érdemes egy sétát tenned a közeli révnél is, hiszen innen indulnak az északi és déli partot összekötő kompjáratok is.
A visszhang a 18. század óta Tihany fő nevezetességeinek egyike. A Visszhang-dombról elkiáltott szavak a körülbelül háromszáz méterre álló apátság északi faláról érkeznek vissza két másodperc múlva. Ennyi idő alatt akár egy mondatot is elmondhatsz, mely csendes időben jól hallhatóan verődik vissza.
Világhírű gyógyítóhelyek itthon
Feltöltődésre vágysz? Íme, három különleges hazai kirándulóhely, ahol a testedet, lelkedet egyaránt felfrissítheted.
Egy stresszes időszak levezetésére keresve sem találhatnál jobb megoldást egy frissítő kirándulásnál, hát még, ha épp az ország különleges, gyógyító helyeit veszed célba. A következő három neves fürdővárost nem érdemes kihagynod, ha testi-lelki feltöltődésre van szükséged.
Barlangfürdő a mesevilágban-Miskolctapolca
Miskolcon kihagyhatatlan látványosság a Miskolctapolcai Barlang-és Gyógyfürdő. A fürdőbe lépve egy impozáns, oszlopokkal körülvett, átriumszerű előcsarnokba jutsz, melynek közepén egy szoborral díszített szökőkút látható. Az előtér további különlegessége, hogy a tetején lévő üvegkupola kinyitható, így nyáron innen is tódulhat be a napfény a terembe. A fürdő vendégeként pompás mészkőképződményekkel a fejed felett, visszhangzó barlangüregek, sárkányfejekből zubogó vízsugarak között úszkálhatsz, fürdőzhetsz, masszíroztathatod testedet.
A miskolctapolcai forrásvíz már a 16. századtól ismert, viszont a 150 méter hosszú mészkőbarlangot csak 1936-ban fedezték és tárták fel a kutatók. Afürdő végül 1941-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. A tavi fürdőt 1969-ben lebontották, és az úgynevezett kagyló váltotta fel: egy betonkagyló magasodik még ma is a szabadtéri medence fölé.
Az ezredfordulón nagyszabású felújítási munkálatokba kezdtek itt, és ennek az eredménye a jelenleg láthatófürdőrész is. Ám a fejlesztéseknek még nincs vége, így a már most is lenyűgöző barlangfürdő tovább bővül és szépül a közeljövőben.
Az újítások immár méltóvá teszik az épületet az évszázadok óta ismert és Európában egyedülálló barlangfürdő gyógyító vizéhez, mely gazdag káliumban, kalciumban, magnéziumban és nátriumban.
A barlangfürdő használata különösen javasolt szívműködési zavarok, érbetegségek, vérnyomásproblémák és keringési zavarok ellen. De természetesen a makkegészségesek számára is csábító úti cél.
Gyógyulás a tavirózsák között-Hévíz
Az ezer méterről feltörő gyógyvíz ma még kiapadhatatlannak látszik. A hévízi forrás táplálta tó egyedülálló a világon. A 47 500 négyzetméter vízfelületű Hévízi-tó meleg vizének felszálló párája messziről láthatóvá teszi a város legismertebb nevezetességét.
A tó további különlegessége, hogy a Föld második legnagyobb meleg vizű tavaként tartják számon, melyet csupán egy új-zélandi tó előz meg. A legenda szerint egy római harcos hosszasan üldözött ezen a tájon egy megsebzett őzet, majd az állat a tó mai területén keresett menedéket, és sérült lábát a vízbe mártogatva próbálta gyógyítgatni. A harcos hírét vitte a gyógyító víznek, így a tavat ezt követően az ókori birodalom lakosai is rendszeresen felkeresték. Meglehet, a tó gyógyhatásával már a rómaiak is tisztában voltak, ám Hévíz városa csak az 1795 utáni években indult gyors ütemű fejlődésnek.
Ekkor Festetics György gróf kezdeményezésére épültek fel a tó első fürdőházai. A 4,4 hektáron elterülő tó egy 38 méter mély kráterből nyeri gyógyítótermálvizét, és a nagy vízhozamnak köszönhetően néhány nap alatt lecserélődik a teljes víztömeg. Érdekesség, hogy a forráskráter aljára először 1953-ban jutottak le búvárok.
Az igazi fürdőélet 1857-ben indult meg, 1945 után megépült az állami kórház, 1968-ban pedig a téli fürdőis megnyitotta kapuit. A sokféle betegség ellen hatásos, bonyolult összetételű, ezer méterről feltörő és ma még kiapadhatatlannak látszó forrás táplálta tó világszerte kuriózum, így nem véletlen, hogy a világ minden tájáról elzarándokolnak ide a gyógyulni vágyók.
Az élmény különleges voltát fokozzák a város jelképének is számító vörös tündérrózsák. A víz a legzordabb időben is meleg marad, így egész évben várja a gyógyulni, illetve pihenni vágyókat.
A bővizű termálfürdők-Bük
Az 1950-es években Bük nagyközségtől kissé északra olajat kerestek a szakemberek, ám a fekete arany helyett egy másfajta kincsre, 58°C-os gyógyvízre bukkantak. Ez az esemény alapozta meg Bükfürdő későbbi történetét. A Vas megyei fürdőváros azóta világhírnévre tett szert a gyógyításban, és évről évre nő azok száma, akik visszatérő vendégei a gyógyfürdőnek. Az 1282 méteres mélységből feltörő gyógyforrás vízhozama közel ezer liter percenként, mely így Közép-Európa egyik legbőségesebb vizű termálkútjává avatja Bükfürdőt.
A nátrium-hidrogén-karbonátos hévíz főként mozgásszervi és nőgyógyászati betegségek esetén javallott, ám, ha súlyos szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedsz, ez a víz nem ajánlott számodra. A büki vizet hőkúra formájában gyomor- és epebántalmak kezelésére is alkalmazhatod.
A fürdő 36 hektáros területén csaknem húsz medence és különféle sportpályák találhatók, de természetesen a modern kor követelményeinek megfelelően wellness-szolgáltatásokat is igénybe vehetsz. Színvonalas éttermeket fedezhetsz fel, valamint az ország egyik legnagyobb és legszebb golfklubját is megismerheted.
A három legromantikusabb tó itthon-Bújjatok el a világ elöl!
A következő három bűbájos, romantikus, gyönyörű környezetben fekvő tó egész biztos elvarázsol.
Ha vízpartra tervezel kirándulást, utazz el hazánk legszebb, legromantikusabb tavaihoz, melyek nyáron különösen izgalmasak, festői környezetükkel azonban egész évben rabul ejtenek.
A következő meseszép helyek a fürdőzés örömei mellett más csodálatos természeti vagy éppen kultúrális kincseket rejtenek, Kerekedj hát fel, és vedd célba őket!
A Bükk szívében: Lak-völgyi tó
A bámulatos szépségű Bélapátfalva közelében található a Lak-völgyi tó, melyet korábban Gyári tóként emlegettek, hiszen mesterségesen, a városka hajdani cementgyárának vízellátására alakították ki. Mára igazi horgászparadicsommá vált, emellett a környék egyik legnépszerűbb pihenőhelye, partján egymást érik a hangulatos hétvégi házak. Nyáron a pecázás mellett strandolásra is alkalmas, télen pedig korcsolyázni lehet rajta.
A tó és festői környezete kiváló színtere lehet aromantikus sétáknak. A szemközti Bél-kő csodálatos ormaira is lenyűgöző kilátás nyílik a tóról, a hegyek közötti tiszta levegő frissessége pedig üdítően hat a városi szmoghoz szokott szervezetre. A tó mellett Bélapátfalva és környéke számos különleges meglepetést tartogat - a városban álló középkori ciszterci kolostort és a közeli, természeti kincseket rejtő Szalajka-völgyet sem szabad kihagynod, ha erre jársz.
Az Alföld üde színfoltja: Szelidi-tó
Bács-Kiskun megye igazi gyöngyszeme a Kalocsához közeli Szelidi-tó, mely hazánk ötödik legnagyobb tava a maga öt kilométeres hosszával és megközelítőleg nyolcvan hektáros vízfelületével. Egész évben ideális kirándulóhely, de nyáron mindenképp érdemes felkeresni, hogy a forróságban kellemes vizével villámgyorsan lehűthesd magad.
Déli oldalán egy vízicsúszdás nagystrand és egy kisebb szabadstrand is várja a fürdőzőket, de a tó köré épült üdülőtelep utcái végén is csobbanhatsz. Mivel ezen részeken a tó viszonylag sekély, vize gyorsan eléri a kellemes hőmérsékletet, akár 28 fokra is felmelegszik. A nádassal szegélyezett tóban csónakázásra, vízibiciklizésre is lehetőség nyílik, ha pedig elég szemfüles vagy, a napon sütkérező teknősbékákat és vízi madarakat is megcsodálhatod. Ha nyugalomra vágysz, inkább az északi partot ajánljuk, a délin pedig pezsgő éjszakai élet zajlik, nyáron diszkó, hétvégenként utcabál várja a szórakozni vágyókat. Mivel a tó a déli oldalon nem mélyül hirtelen, akár egyromantikus éjszakai fürdőzés színtere is lehet.
Az Őrségi Nemzeti Parkban rejtőző Vadása-tavat kisBalatonként is szokás emlegetni, amit népszerűségének köszönhet a környék egyik legforgalmasabb tavaként.
Hegyhátszentjakab északkeleti határában található ez a mesterségesen, a Vadása-patak felduzzasztásával kialakított, négyhektárnyi vízfelületet magában foglalótó. Nevét a patak mentén lyukakat ásó rókák ihlették, így lett vad ásta tóból egyszerűen csak Vadása. 12 forrás táplálta kristálytiszta vize horgászásra ésstrandolásra egyaránt alkalmas, kisebb előtározójában halak hemzsegnek, nagyobb része pedig a fürdőzni vágyókat várja.
A tó környéke továbbá ideális kirándulóhely, a körülötte húzódó vadregényes erdő változatostúraútvonalakat rejt, a kempingben pedig akár a sátorozás izgalmaiba is belekóstolhatsz.
Néhány gyöngyszem falu, távol a világtól
Noszvaj-ahol a legtisztább a levegő
Az Egertől 12 kilométerre található festői kis faluba, Noszvajba leginkább 18. századi kastélya, a De La Motte-kastély miatt látogatnak el a francia romantika iránt rajongó kirándulók. A település emellett népművészeti értékeiről, nem utolsósorban pedig gasztronómiai különlegességeiről is ismert.
Dörgicse
A tyúkhúsleveséről is ismert Balaton-felvidéki falut halászok alapították, erre utal neve is, amit a dörgécse nevű hal ihletett. A szőlőhegyek bebarangolása után a település román kori romtemplomait is érdemes megcsodálni, emellett pedig mindenképp kóstold meg a híres dörgicsei bort is.
Bakonybél
Ha hosszú sétákra, erdőkre és a természet szépségeire vágysz, mindenképpen érdemes felkeresned Bakonybélt, mely az ország talán legrejtettebb helye. A betyárokon kívül a pogány magyar közösség - közöttük Koppány - is menedéknek használta, így a csodás túraútvonalak mellett a hely misztikus hangulatáért is megéri idelátogatni.
Hollókő
A Világörökség részét képező, világhírű magyar faluészrevétlenül vált múzeumfaluvá ugyanis lakói máig az autentikus, régi épületekben élnek és dolgoznak, emellett hagyományaik megőrzésére is nagy hangsúlyt helyeznek. Afalu látványossága mindemellett a fölötte magasodó, legendás vár.
Kerekedj fel, utazd be hazánk gyöngyszemeit!
Érdeklődj szállás foglalásról!
Tel:06709409053
06706385115
edus0703@gmail.com